یک فروند هواپیمای اسرائیلی در عربستان فرود آمد | دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه عربستان پس از عید فطر

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

منابع خبری از فرود آمدن یک فروند هواپیمای رژیم صهیونیستی در یکی از فرودگاه‌های ریاض پایتخت عربستان خبر دادند.

به گزارش مهر،منابع خبری عبری زبان اعلام کردند یک فروند هواپیمای رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در یکی از فرودگاه‌های ریاض پایتخت عربستان فرود آمده است.

 

شبکه «کان» تلویزیون رژیم صهیونیستی ضمن اعلام این خبر افزود: یک فروند هواپیمای «۹ H-JPC» اسرائیل روز دوشنبه از فرودگاه تل آویو به سوی ریاض به پرواز درآمد.

 

به گزارش این شبکه تلویزیونی، سایت‌های نظارت بر ترافیک هوایی نشان دادند که هواپیمای اسرائیلی از تل‌آویو به پرواز درآمده و پس از توقف کوت‌ها در امان پایتخت اردن به سمت عربستان سعودی حرکت کرده است.

 

این تحول در حالی است که «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی شامگاه دوشنبه در مصاحبه‌ای خواستار سفر به عربستان سعودی و پیوستن ریاض به توافقات سازش شد.

 

گفتنی است محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اخیراً در اظهاراتی گفته بود که عربستان به اسرائیل به عنوان یک دشمن نگاه نمی‌کند بلکه آن را یک متحد بالقوه می‌داند.

 

احتمال دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه عربستان پس از عید فطر

یک منبع در وزارت امور خارجه ایران از احتمال دیدار امیر عبداللهیان و بن فرحان پس از تعطیلات عید فطر خبر داده است.

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

 

به گزارش خبرگزاری آنا، یک منبع به روزنامه الجریده کویت گفته است که پس از برگزاری دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد و با میانجیگری مصطفی الکاظمی، دیدارها و تماس های بین دو طرف در سطح گسترده ای در سطح کارشناسان دیپلماتیک در بغداد و مسقط برای از بین بردن همه موانع و اختلافات و رسیدن به تفاهم مشترک برای برگزاری دور ششم مذاکرات در سطح وزرای امور خارجه دو کشور، دو هفته پس از تعطیلات عید فطر، در صورتی که هیچ اتفاقی رخ ندهد، افزایش یافته است.

 

این منبع گفت است که این احتمال با توجه به گزارش های کارشناسان که تاکید می کنند دیدارها بسیار مثبت بوده و بر سر بخش اعظمی از اختلافات بین دو کشور تفاهم شده، وجود دارد.

 

وی احتمال داد که نخستین دیدار بین وزرای امور خارجه دو کشور منجر به بازگشایی سفارتخانه ها با هدف تسریع در روند ارتباط بین دو کشور و تسهیل سفر حجاج ایرانی به عربستان خواهد شد.

 

منبع مذکور همچنین احتمال داد که بازگشت روابط دیپلماتیک در سطح افتتاح کنسولگری ها و در سطح کاردار باشد و اشاره کرد که ایرانی ها خواستار افتتاح سفارتخانه ها و در سطح سفیر تام الاختیار برای مذاکرات مستقیم هستند.

 

این منبع در وزارت امور خارجه ایران گفت که تغییر قابل توجهی در موضع عربستان پس از جنگ اوکراین رخ داد و افزود که توافق علنی بین دو کشور ممکن است پروتکلی باشد اما در واقع کمیته های کارشناسان به ایجاد فرمولی برای تفاهم بر سر نقاط اختلاف و تعیین خطوط قرمز بین دو کشور در رابطه با همه اختلافات در یمن، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان اهتمام دارند.

 

وی بیان کرد که تهران پیشنهاد گذشته خود را که در سال ۲۰۱۹ از طریق کویت مطرح کرده بود، مبنی بر تاسیس یک سیستم امنیتی و نظامی منطقه با حضور سایر کشورهای منطقه را مطرح کرده است.

 

منبع مذکور با اشاره به اینکه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نقش بسزایی در آماده سازی شرایط برای طرح موضوع تشکیل سیستم همکاری منطقه ای ایفا کرده و هماهنگی مواضع با مصر و اردن را برعهده گرفته است، گفت که عربستان از بررسی این مساله استقبال کرده و معتقد است که دولت کنونی امریکا با تشکیل چنین سیستم منطقه ای مخالف نیست چرا که با استراتژی‌اش برای تغییر اهتمام خود به چین به جای خاورمیانه سازگار است.

 

پنجمین دور گفت‌وگو میان نمایندگان عالی جمهوری اسلامی ایران و عربستان ۱۹ آوریل در بغداد پایتخت عراق برگزار شد.

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

امیر عبداللهیان: تهران حسن نیت و اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق داراست

مجموعه: اخبار سیاست خارجی تاریخ انتشار : جمعه, 30 ارديبهشت 1401 23:05 حسین امیرعبداللهیان، وزیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.