گرانی، کم فروشی و کلاهبرداری در رأس تخلفات اقتصادی در خراسان رضوی

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه از ابتدای طرح نظارتی تا اواسط اسفند 1200 پرونده وارد شعب تعزیرات حکومتی شده که 300 پرونده رسیدگی و مابقی در حال رسیدگی است، گفت: بیشترین تخلفات در حوزه کالاهای اساسی اعم از گوشت، روغن، برنج و غیره و در بیشتر موارد روی کالاها و خدمات به منظور افزایش قیمت، فروش کمتر و بی کیفیت بودن اجناس است. همچنین بیشترین تخلفات اقتصادی در زمینه گران فروشی، کم فروشی و کلاهبرداری است.

سید مرتضی مدنی در گفت وگو با ایسنا، درباره تمهیدات و برنامه های این اداره کل در ایام نوروز 1401 اظهار کرد: طبق سال های گذشته برنامه هایی برای پایان سال در نظر گرفته شد. بدین ترتیب دو شیفت قبل و بعد از سال جدید در ساعات کاری و غیر اداری و حتی روزهای تعطیل فعال می باشد.

وی افزود: از این نظر دستگاه های مرتبط با حوزه بازرسی اعم از اصناف و …. همکاری لازم را نیز داشته باشند. این اقدامات با محوریت استان خراسان رضوی، استان مشهد و فرمانداران سایر شهرستان های استان بوده و هماهنگی های خوبی در این زمینه انجام شده است. نظارت ها هم تشدید شد و بسیج شروع شد.

مدنی گفت: بازرسی ها عمدتاً در حوزه کالاهای اساسی، پوشاک و خدمات گردشگری است. در حالی که وظیفه تعزیرات حکومتی استان نظارت و بازرسی نیست، با سایر دستگاه ها برای اجرای قانون در محل و اجرای احکام مجرمانه در صورت لزوم همکاری می کند. در خصوص رسیدگی به شکایات و شکایات واصله از سایر ارگان ها تلاش شده تا در کمترین زمان ممکن به آنها رسیدگی شود تا بازدارندگی وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: از ابتدای اجرای طرح نظارت تا نیمه اسفند 1200 پرونده وارد اماکن تعزیرات حکومتی شده که از این تعداد 300 پرونده رسیدگی و مابقی در حال رسیدگی است. پیش بینی می شود نتایج پرونده ها در پایان سال و اواسط فروردین ماه اعلام شود ضمن اینکه نظارت در این زمینه قبل از عرضه و توزیع انجام می شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی بیان کرد: در این زمینه اطلاع رسانی شده و در حوزه واحدهای تولیدی و شرکت های توزیع، شرکت های لبنی و برخی کارخانجات و … بایگانی تشکیل شده و برخی از آن ها اجرا یا اجرا شده است. در حال اجرا هستند.

وی افزود: اطمینان می دهیم که بتوانیم با همکاری سایر دستگاه های ذیربط برای دفاع از حقوق مردم اقدامات لازم را انجام دهیم و بازدارندگی لازم را برای برخورد با تخلفات داشته باشیم.

مدنی تصریح کرد: بیشترین تخلفات در زمینه کالاهای اساسی اعم از گوشت، روغن، برنج و … و بیشتر موارد در مورد کالاها و خدمات افزایش قیمت، کم فروشی و بی کیفیتی کالاها است. علاوه بر این، شایع ترین تخلفات شامل گران فروشی، کم فروشی و کلاهبرداری است.

افزایش جریمه عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور یک میلیون تومانی

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی افزود: درج نشدن قیمت و عدم صدور فاکتور از دیگر تخلفات است. میزان جریمه های این حوزه در حال حاضر بالای 200 هزار تومان است و جریمه ها تاکنون کم بوده و باید افزایش یابد تا دیگر شاهد این موارد نباشیم. میزان افزایش جریمه در صورت تایید شورای نگهبان بیش از یک میلیون تومان خواهد بود.

مدنی درباره همکاری مردم در گزارش تخلف از سوی واحدهای اقتصادی، گفت: مردم در این زمینه همکاری کمتری دارند و بیشتر تخلفات از سوی ارگان ها و سازمان ها گزارش می شود، بنابراین مردم در صورت مشاهده تخلف می توانند با تلفن 124 تماس بگیرند.

وی در تشریح اقدامات تیم های بازرسی اظهار داشت: تیم های بازرسی در حال حاضر در تمامی شهرستان ها فعال هستند و در ایام نوروز فعال خواهند بود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی وظیفه بازرسی و نظارت ندارد، گفت: گشت های تعزیرات حکومتی در ایام نوروز 1401 هم در اطراف حرم رضوی برای خیر و صلاح زائران و هم در سایر نقاط شهر فعال هستند. شهر برای شهروندان همچنین یک تیم فعال در رسیدگی به گزارش های عمومی وجود خواهد داشت.

مدنی درباره اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی این امر است. رسیدگی به تخلفات در این زمینه تازه آغاز شده است و رسانه ها می توانند از این هم بیشتر پیگیری کنند. باید در این زمینه کار خیری وجود داشته باشد که برای برخی کالاها انجام می شود.

افزایش جریمه واحدهای تولیدی در صورت درج نشدن قیمت تولیدی در کالا

وی ادامه داد: در این زمینه مقاومت هایی از سوی شرکت های تولیدی وجود دارد. در صورت عدم همکاری واحدهای تولیدی برای درج قیمت تولیدکننده در کالا، مجازات ها تشدید می شود و بنابراین باید تعامل و همکاری با تولیدکنندگان افزایش یابد تا این موضوع در سطح جامعه مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.