چرا تولید و موجودی دارو کاهش یافت؟

[ad_1]

بررسی ها نشان می دهد که شاخص تولید صنعتی شرکت های بورسی برای سومین بار در دی ماه سال جاری منفی بود و رشد منفی مستمر شاخص تولید صنعت دارو در ماه های اخیر با کاهش موجودی انبارهای این صنعت همراه بود که ممکن است به دلیل محدودیت های عرضه (مانند کمبود مواد اولیه وارداتی).

به گزارش ایسنا، موسسه تحقیقات پولی و بانکی کشور، وضعیت تولید شرکت‌های صنعتی را به صورت ماهانه در ابعاد مختلف از جمله شاخص تولید صنعتی ماهانه، تحلیل موجودی، محدودیت‌های مالی و رشد صنعت، سودآوری و غیره رصد می‌کند. شاخص تولید صنعتی شرکت های پذیرفته شده در دی ماه امسال برای سومین ماه متوالی در محدوده منفی یک تا صفر قرار گرفت و ارزش منفی 0.4 درصد را به ثبت رساند.

تغییر منفی شاخص تولید صنایع شیمیایی و فلزات اساسی در آذرماه نسبت به سال گذشته دلیل اصلی تغییر منفی شاخص در این ماه بوده و منشأ افت تولید در آذرماه نسبت به سال قبل شرکت ها بوده اند. جهت صادرات

در جای دیگر این گزارش، موسسه تحقیقات پولی و بانکی با توجه به تغییرات موجودی کالا، علاوه بر ارائه تحلیل بهتری از علت تغییرات تولید در بخش مربوطه، شواهدی از وضعیت بازار و تقاضا و روند آتی ارائه می‌کند. تولید پرداخت، به تجزیه و تحلیل موجودی های شرکت های صنعتی منتقل شد.

وضعیت موجودی شرکت ها

تحلیل موجودی‌های صنعتی نشان می‌دهد که در آذرماه، شاخص موجودی، افزایش میانگین موجودی در سطح کل صنعت را نشان می‌دهد.

به عبارت دیگر، سرعت کاهش تولیدات صنعتی کمتر از سرعت کاهش فروش بوده است و این تحول موجودی ممکن است نشان دهنده تضعیف تولید صنعتی در ماه های آینده باشد.
صنایع شیمیایی و فلزات اساسی در ماه‌های اخیر با افزایش موجودی‌ها مواجه بوده و با توجه به رشد منفی تولید این صنایع در ماه‌های اخیر، می‌توان گفت تقاضا برای این صنعت کاهش چشمگیری داشته است.

یکی از صنایعی که بیشترین تنوع موجودی را در دوره های اخیر دارد، صنعت خودروسازی است که از مرداد تا مارس 2016 به طور متوسط ​​ماهانه 12.8 درصد به موجودی خود اضافه می کند، اما از اردیبهشت 1400 به بعد در بیشتر موارد. و آذرماه) موجودی این صنعت کاهش یافت. بدین ترتیب از اردیبهشت تا دی ماه، میانگین موجودی این صنعت به طور متوسط ​​6 درصد از تولید این بخش کاهش یافت.

بررسی محدودیت های مالی بر تولید صنعتی

از سوی دیگر، رشد منفی مستمر شاخص تولید صنعت داروسازی در ماه‌های اخیر که با کاهش موجودی‌های این صنعت همراه بود، می‌تواند نشان دهنده آن باشد که افت تولید در این صنعت ناشی از محدودیت‌های عرضه (مانند کمبود) بوده است. مواد اولیه وارداتی).

در جای دیگر این گزارش، برای بررسی تاثیر محدودیت های مالی بر فرآیند تولید شرکت های صنعتی، به دو دسته شرکت های با محدودیت های مالی شدید و کم تقسیم می شوند. در آذر و دی ماه سال جاری رشد شاخص تولید در بین شرکت‌های دارای محدودیت شدید مالی اندکی کمتر از گروه دیگر بود و حفظ این روند ممکن است حکایت از موانعی در تامین مالی بخش تولیدی داشته باشد.

از سوی دیگر، گزارش موسسه تحقیقات پولی و بانکی کشور حاکی از آن است که رشد تولید شرکت‌های صادرات محور از مهر تا دی ماه به‌طور میانگین حدود 8 واحد درصد کمتر از رشد شرکت‌های غیرصادراتی بوده است. در حالی که رشد تولید شرکت های با گرید وارداتی O بالا مثبت و رشد شرکت های با وابستگی اندک به واردات منفی بوده است.

سودآوری شرکت های بورسی

با این حال وضعیت تولید کالاهای مصرفی، واسطه ای و سرمایه ای حاکی از آن است که رشد تولید کالاهای مصرفی در آذرماه 4.6 درصد بیشتر از سال گذشته بوده اما رشد تولید کالاهای واسطه ای در این ماه منفی 2.6 بوده است. ٪.

از سوی دیگر، رشد کالاهای سرمایه‌ای در ماه‌های اخیر با نوسانات قابل‌توجهی همراه بوده و در دو ماه آذر و دی به دلیل رشد مثبت تولید در صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات، رشد تولید کالاهای سرمایه‌ای مثبت و قابل توجه بوده است.

همچنین تحلیل سود 9 ماهه 459 شرکت نشان می دهد که در این مدت سود انباشته این شرکت ها نسبت به سال گذشته 64 درصد افزایش داشته است. در حالی که تعداد شرکت های زیان ده به 56 شرکت یعنی 10 شرکت بیشتر از سال گذشته رسید، این شواهد نشان از ناهمگونی در سودآوری صنایع دارد.

در حالی که سود صنایعی مانند فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بیش از 60 درصد رشد داشت، تعداد شرکت های زیان ده در صنایع غذایی و دارویی افزایش یافت و رشد سود آنها کمتر از تورم بود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.