وحدت از واجبات فطرت انسان است/ قرآن به دنبال وحدت اسلامی است

[ad_1]

ایسنا/ لرستان دانشیار گروه ادیان و عرفان دانشگاه آزاد خرم آباد گفت: وحدت یکی از اصول فطرت عالم خلقت و از الزامات فطرت انسان است که همواره مورد توجه بزرگان جهان اسلام در سراسر جهان بوده است. جهان.”

علی فتح اللهی در گفت وگو با ایسنا، درباره اهمیت وحدت و همدلی در اسلام اظهار کرد: اتحاد و همدلی قدرت واقعی را فراهم می کند که می تواند پس از خداوند متعال پشتوانه محکمی برای مسلمانان در برخورد فرهنگ ها و تمدن ها باشد.

وی یادآور شد: وحدت یکی از ارکان حیات و اصل اصلی طبیعت عالم خلقت و یکی از نیازهای فطرت انسان است که همواره مورد توجه و عنایت بزرگان جهان اسلام بوده است. پیامبر اکرم (ص) به اهل بیت (ع). وی افزود: نخستین گام های برداشته شده در راستای وحدت اسلامی و ایجاد و تحکیم روابط برادرانه بین مسلمانان به زمان پیامبر اکرم (ص) برمی گردد که ایده اولیه آن توسط قرآن و همراه با شفاهی و سیره عملی پیامبر اکرم (ص). ص) قوی و پایدار شد.

فتح الله ادامه داد: استعمارگران هر روز سعی در غارت ثروت ملت ها و استعمار آن با توطئه ها و ترفندهای جدید دارند و با پرداختن به قوم گرایی، فرقه گرایی و دامن زدن به اختلافات کوچک سعی در ایجاد تفرقه بین مسلمانان دارند.

آزاد استاد دانشگاه خرم آباد به نمادهای همدلی و وحدت اسلامی از منظر قرآن کریم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه قرآن کریم خود به دنبال وحدت اسلامی است، برنامه جامع، علمی و جامعی را برای تحقق آن ترسیم می کند که در برگیرنده آن است. اصول و برگرفته از ارزش های حیاتی آن است.

وی با بیان اینکه ملاک و معیار برتری از دیدگاه قرآن می تواند تقوا، علم، جهاد و تلاش باشد که آیات 13 سوره حجرات، 9 زمر، 95 نساء به این معیارها و معیارها اشاره دارد. برتری، فرمود: خداوند متعال در آیه 64 سوره آهنداران با این مضمون «سوزاندن یا بهره برداری از استفهام استفهام از استفهام لفظ مدالله»، «بگو: ای اهل کتاب! [از این پیشنهاد] آنها حاضر نشدند بگویند: شاهد باشید که ما مسلمانیم. [نه شما]».

وی با بیان اینکه قرآن کریم شیوه عملی بسیار جالبی را برای گفتگو با دشمنان و دوستان و پیروانی که جایگاه خود را دارند ارائه می دهد، گفت: قرآن کریم در آیه 24 سوره سبا به پیامبر اکرم (ص) می آموزد که با وجود قوی بودن. ایمان پیامبر به عقاید خود به کافران بگو: «بگو: چه کسی شما را از آسمان و زمین روزی می‌دهد؟»

وی ادامه داد: این روش‌های کاملاً منطقی و کاربردی در گفت‌وگوها و راه برتر برای رسیدن به نتیجه صحیح، این گونه است، زیرا تهمت، طرد، کتک زدن و امثال آن نه تنها نتیجه‌ای ندارد و تأثیر مثبتی بر جای نمی‌گذارد. همچنین اثر معکوس دارد.

دانشیار گروه ادیان و عرفان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامو خرم آباد با بیان اینکه گفت و گوی آرام و منطقی بین دو طرف که با وجود اختلاف در داده ها و زمینه ها آماده پذیرش حقیقت هستند، بر وحدت قرآن تاکید کرد و گفت: به دنبال حقیقت باشید و از استدلال منطقی استفاده کنید. امت اسلامی خاطرنشان کردند و افزودند: خداوند متعال در آیه 159 سوره این موضوع را مورد تأکید قرار داده و می فرماید: «إن الإیان فرهم مصر اسرار الشیعه و الشیعه الشیعه فی أذهی عزه الله شاهی ینیبان الله، مرداد؛ 1397، 1386، 1388، 1388، 1388، 1388، 1388، 1388، 1388). «کسانی که دین خود را گسترش دادند و فرقه شدند، تو بر آنان مسؤول نیستی، کارشان تنها با خداست، پس آنان را از آنچه انجام می‌دادند آگاه می‌سازد».

استاد دانشگاه آزاد لرستان گفت: دستورات قرآن در مورد وحدت دینی و اجتماعی مسلمانان را می توان با کلماتی مانند «وَعَتصموا»، «اصلحوا»، «ام وسط»، «طعونوا»، «اصلاح»، «والف» تفسیر کرد. بن قلوبهم، «نه» «امت»، «حزب الله»، «صراط مستقیم»، «صبغه الله» و «اخوت» خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم (ص) در رابطه با اهمیت و جایگاه وحدت فرمودند: مردم «و نیز گفتند: ای مردم! بر شما لازم است که با جماعت باشید و از جدایی و پراکندگی بپرهیزید» و امام جعفر صادق (ع) نیز می فرماید: «پیوند برقرار کنید و نیکی کنید و به یکدیگر رحم کنید و برای هر یک برادر نیکو باشید. دیگری، همانطور که خدا به شما دستور داده است. این است”.

فتح الله با بیان محورهای وحدت گفت: دانشمندان عواملی مانند زبان، ملیت، جغرافیا و… را برای ایجاد همبستگی در یک جامعه مطرح می کنند، اما این عناصر از عناصر اساسی وحدت نیستند زیرا این عوامل ظاهری و صوری هستند.

وی دین الهی، پیامبر اکرم (ص)، قرآن و عترت، مسجد و مسجد جمعه و نماز جماعت، کعبه، امام و رهبر، حسن معاشرت و محبت را از محورهای وحدت برشمرد و افزود: شامل آسیب های درونی و بیرونی است که منجر به انحراف، جهل، غیبت، نجاست درونی می شود و آسیب های بیرونی موجب سوء ظن، قانون گریزی و عدم پیشگویی، بدعت و سنت شکنی می شود.

دانشیار گروه ادیان و عرفان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد با بیان اینکه وحدت آثار خوبی از جمله عزت و اقتدار ملی، امنیت، حاکمیت بر جهان و زمینه سازی برای ظهور دارد، گفت: آرمان همه پیامبران و پیشوایان الهی است. ایجاد وحدت و تقویت آن تقریباً در بین ملت ها بوده است که وحدت و همگرایی مانند سایر پدیده های اجتماعی آفات و آفات فراوانی دارد که خطری جدی برای امت بزرگ اسلامی است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.