نظر آیت الله العظمی جوادی آملی در مورد بازنشستگی چه بود؟

[ad_1]

ایسنا/ قم طی روزهای اخیر مطلبی در فضای مجازی به نقل از آیت الله عبدالله جوادی آملی، یکی از جعلان، مبنی بر «بازنشستگی» منتشر شده است که دفتر مراجع با اعلام تحریف و تقطیع این مطلب توضیحاتی ارائه کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسرا، آنچه آیت الله جوادی آملی به اشتباه نقل کرده این است: در اسلام موضوعی به نام مستمری مطرح نیست و انسان تا زمانی که زنده است باید کار کند و «مزد می گیرد».

بنابراین نویسنده این برداشت مخدوش در پاسخ به این اظهارات در پاسخ به این نتیجه رسیده است که: شما را از ابتدای استخدام نگه می دارد و در صندوقی می اندازد تا به تدریج پول پیری و از کارافتادگی یا از کارافتادگی یا تکمیل را به شما برگرداند. از خدمات؛ پس نشستن از هیچ کس و هر جا که حرام است پول نمی گیرد!

اما قبل از هر چیز اصل سخنان آیت الله جوادی آملی را در نظر بگیریم: در دیدار با اعضای بنیاد جانبازان در سال 1377 که کلیپ آن در فضای مجازی نیز منتشر شد، اظهار داشتند که: «بازنشستگی در اسلام به هیچ وجه پذیرفته نیست! انسان تا نفس بکشد باید کار کند؛ اگر بتواند کار فرهنگی کند، بفهمد و بفهمد، طوبی له و حسن مآب بنویسد و بخواند، نمی شود، کار دیگر؛ مگر می شود نفس کشید و بیکار شد، کدام یک از زشتی هاست در دین، تا نفس کشیدن کار… پس قناعت در مصرف خیلی خوب است، در تولید خیلی بد است، زهد در تولید چیزی بسیار بد است، در مصرف چیزی بسیار خوب است؛ به ما گفتند در زهد باشید. مصرف و نه در تولید و حل مشکل، پس کی گفته؟

همانطور که می بینید در کلام استاد هیچ اشاره ای به حقوق بازنشستگی و مشروعیت و حرمت آن نشده است و اساسا ایشان در مقام بیان این نکته نبوده اند. بلکه اصل سخنانشان این است که استقلال مسلمانان را از منظر قرآن و اهل بیت(ع) و اهمیت کار و تولید بیان کنند و لذا ادعا می کنند وظیفه ما تلاش برای تولید و رضایت است. در مصرف و در این شرایط است که جامعه می تواند خود را حفظ کند و جامعه ای به استقلال برسد که در آن فرهنگ کار و تولید نهادینه شود.

این مرجع تقلید بارها در جلسات سخنرانی و جلسات مختلف با استناد به قرآن، نهج البلاغه و دیگر فرمایشات ائمه اطهار(ع) به این موضوع اشاره کردند.

مثلاً در جلسه سوم تفسیر آیات سوره نور می فرماید: «کسی نگوید من بازنشسته هستم، اگر عالم و روحانی و عمه باشد تا نفس می زند، باید دستش با باشد. قلم وگرنه فایده ای ندارد مگر اینکه آخوند دهان باز کند و بگوید من فارغ التحصیل هستم تا روح و فهم و نوشتن و خواندن و نوشتن و گفتن باشد و اگر روحانی نباشد. اهل حوزه و دانشگاه نیست، یا تا نفس می کشد کار می کند، حالا هشت ساعت کار می کند، حالا یک ساعت کار می کند، تلاش می کند در مصرف این جامعه رضایت ایجاد کند: «این باعث خودکفایی من می شود».

همچنین جلسه 64 در تفسیر آیات سوره اعراف این نکته مهم را تکرار کرده و تأکید می کند: «ما در اسلام مستمری نداریم که احدی بازنشسته نشود. هشتاد ساله که نمی تواند مانند هجده ساله کار کند، اما بیکاری در اسلام حرام است، حتی به عنوان یک روز، کار در هر زمینه ای برای کسی حرام است».

لذا در پایان می توان به دو نکته اشاره و خاطرنشان کرد: اول: به دلیل علمی بودن و لزوم مستندسازی سخنان حضرت استاد، قطعاً به خوانندگان توصیه می شود که کلام ایشان را به طور کامل و از مطالب پراکنده و گزینشی پیگیری و رعایت کنند. ، نتیجه گیری نکنید.

در پایان این توضیح آمده است: ثانیاً: حتماً سخنان آیت الله جوادی آملی را از منابع موثق دریافت و پیگیری کنید، زیرا در اطلاعیه دفتر این مرجع تقلید، همگان به ویژه اصحاب رسانه همواره دعوت به حق هستند. و عدالت و رعایت روابط صحیح اخلاقی و حقوقی. اعلام شد کلیه اخبار و اطلاعات محتوای جلسات، جلسات و سخنرانی های آیت الله جوادی آملی تنها در صورت انعکاس در کانال های رسمی بنیاد اسراء تایید می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.