معرفی رقم جدید عدس “نوژیان” در مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان

[ad_1]

ایسنا/ لرستان رئیس اداره تحقیقات کشاورزی و باغبانی مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی منابع طبیعی لرستان گفت: رقم جدید عدس با نام نوژیان توسط این مرکز معرفی شد و هفت امتیاز از پژوهشکده کشاورزی دیم کشور دریافت کرد.

پیام پزشکیپور در گفت وگو با ایسنا، از معرفی رقم جدید عدس با نام نوژیان مناسب برای کشت در دیم مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کشور خبر داد.

وی ادامه داد: طی تحقیقات و تحقیقاتی رقم عدس X2009S237K1 با نام نوژیان توسط پژوهشکده کشاورزی دیم دیم کشور معرفی و تایید شد.

پزشکپور تصریح کرد: از ویژگی های این رقم جدید می توان به برتری عملکرد دانه و پایداری آن نسبت به ارقام شاهد کیمیا و گچساران اشاره کرد.

رئیس اداره تحقیقات کشاورزی و باغبانی مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی منابع طبیعی لرستان افزود: 6.4 گرم در 100 بذر، ارتفاع بوته بلندتر و نوع بوته ایستاده، بذر سبز درشت بازار، تحمل بالا در برابر بیماری های شایع مانند پژمردگی فوزاریوم مناسب برای کشت در خشکی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کشور، از دیگر ویژگی های گونه جدید نوژیان است.

وی تصریح کرد: در رتبه بندی این نوع عدس هفت امتیاز کسب کرد.

پزشکپور تصریح کرد: تاکنون بیش از 70 رقم و سبزی از جمله گندم، جو، عدس، ذرت، نخود، کلزا، گلرنگ و …. توسط این مرکز معرفی و در اختیار کاربران قرار گرفت.

رئیس اداره تحقیقات کشاورزی و باغبانی مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی منابع طبیعی لرستان افزود: استفاده از بذر اصلاح شده در تولید نقش دارد و باعث افزایش تولید و عملکرد محصول می شود.

وی بیان کرد: ارقام معرفی شده از سوی این مرکز دارای پتانسیل تولید بالا، تحمل تنش هایی مانند آفات، سرما و گرما و … هستند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.