ماراتن 30 روزه پتروشیمی و محیط زیست در میانکاله

[ad_1]

بیش از یک ماه از حفاری پروژه پر سر و صدا پتروشیمی میانکاله توسط وزیر کشور می گذرد، ساخت این کارخانه از روز گذشته (23 فروردین) به دلیل مصوبه زیست محیطی متوقف شده و ادامه فعالیت آن مشروط به صدور آن است. یک مجوز سازمان حفاظت.

به گزارش ایسنا در 20 اسفند 1392، چند روز مانده به پایان سال و آغاز قرن، پروژه احداث پتروشیمی در بهشهر استان مازندران در حوالی شبه جزیره میانکاله با حضور احمد وحیدی به پایان رسید. وزارت کشور. وی در این مراسم گفت: این پروژه سازگار با محیط زیست است و کلیه مجوزهای زیست محیطی را دریافت کرده است، در حالی که میانکاله به عنوان ذخیره گاه زیست کره پناهگاه حیات وحش شناخته می شود. این منطقه از اهمیت زیست محیطی و ملی بالایی برخوردار است، بنابراین هرگونه اکتشاف در این مناطق باید با مقررات سازمان حفاظت محیط زیست مطابقت داشته باشد.

اولین مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با پتروشیمی میانکاله

این کاوش اما سرآغاز کشمکش یک ماهه سازمان حفاظت محیط زیست، مجریان پروژه ساخت این کارخانه و فعالان محیط زیست کشور بود. 10 فروردین ماه بود که علی سلاجقه – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – در بازدید از شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی و در پاسخ به سوالی مبنی بر نارضایتی فعالان محیط زیست از تسریع در ساخت پتروشیمی میانکاله گفت: : پتروشیمی میانکاله همچنان دارای مجوز از سازمان محیط زیست است.

این موضع اما با اظهارات برخی مقامات محلی متفاوت بود. حسینعلی ابراهیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران، ۱۴ فروردین ماه، درباره آخرین وضعیت روند ساخت یک پتروشیمی در حسین آباد بهشهر گفت: تغییر کاربری اراضی، بوی نفت و آلودگی باعث ایجاد پتروشیمی شده است. این پتروشیمی میانکاله را به عسلویه تبدیل می کند. علاوه بر این، حفر گودال ها و تلاش سرمایه گذاران این پروژه برای کاشت نهال اکالیپتوس و صنوبر غیر بومی در مراتع حسین آباد اعتراض دوستداران محیط زیست را تشدید کرده است. کمپین «نه به پتروشیمی میانکاله» همگام با این اعتراضات با همکاری برخی چهره های سرشناس کشور از جمله ورزشکاران و هنرمندان تشکیل و ادامه یافت. کمپین از رئیس جمهور خواست تا در این طرح تجدید نظر کند.

افزایش تنش و بیان موضع دولت

دو روز که تقویم فروردین 1401 را ورق می زدیم، به نشست خبری سخنگوی دولت رسیدیم. اگرچه چندی پیش پروژه پتروشیمی میانکاله بدون اطلاع سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت، اما علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اعتراض به پروژه پتروشیمی میانکاله گفت: مجوزهای قانونی اعم از مجوزهای زیست محیطی و توسعه عمرانی یک امر است. زیر مجموعه حفاظت از محیط زیست

اصغر دانشیان – معاون توسعه مدیریت، حقوقی و پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست – نیز در همان روز از دولت حمایت می کند و هر طرح صنعتی مشمول مصوبه محیط زیست را اجرا می کند. وی تاکید می کند: طرح پتروشیمی به اشتباه توسط یکی از مسئولان ارشد مازندران بررسی شد اما به دلیل مسائل زیست محیطی و همجواری پروژه با تالاب میانکاله، اجرای این طرح با مشکل مواجه شد و سازمان حفاظت محیط زیست با جدیت از این کار جلوگیری کرد. .

پتروشیمی میانکاله; طرحی که طرفدارانی هم دارد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست 21 فروردین، دقیقا 30 روز پس از بررسی پروژه پتروشیمی میانکاله، با تاکید بر اظهارات قبلی خود مبنی بر کمبود اعتبار برای این پروژه، گفت: گاهی فشار نمایندگان برای ما عجیب است. ” پروانه زیست محیطی این پروژه اخذ نشده است ولی نماینده محترم از من تقاضای حفاری دارند. به نحوی جمع آوری شد، اما به نظر ما کلنگی که برای این پروژه انداخته شد مورد تایید نیست. در واقع ما معتقدیم که زمین کوبیده نشده است.

اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست زمانی قابل تاملتر است که رضا حاجی پور، رئیس مجمع نمایندگان مازندران در همان روز 21 فروردین ماه با اشاره به سرمایه گذاری پتروشیمی در مازندران گفت: به جای ممانعت، فرش قرمز برای این افراد پهن شود.»

نصرالله پژمان فر – نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی پس از ماجرای جنجالی میانکاله از تشکیل جلسه فوق العاده کمیسیون برای بررسی وضعیت پروژه های فاقد مجوز زیست محیطی خبر داد و در توییت خود از هشتگ میانکاله استفاده کرد.

وضعیت اخیر: ساخت و ساز پتروشیمی متوقف شده است

21 فروردین آخرین قسمت سریال پتروشیمی میانکاله با اعلام توقف پروژه اعلام می شود. مسعود علیخانی – سرپرست معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست – در نامه ای به مدیرعامل پتروشیمی امیرآباد مازندران با اعلام توقف پروژه پتروشیمی میانکاله، صدور مجوز این پروژه منوط به بررسی و تایید بیشتر است. توسط سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته (23 فروردین) دادستانی کل کشور با ارسال نامه ای به دادستان کل مازندران دستور توقف پروژه پتروشیمی میانکاله را صادر کرد. حر منصوری عبدالملکی، فعال محیط زیست میانکاله در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: اداره منابع طبیعی به متولی پروژه واگذار شده و مردم نیز تداوم فعالیت را قطع کرده اند. کارها متوقف و کارگاه تعطیل و هرگونه فعالیت منوط به صدور پروانه زیست محیطی می باشد. فعالیت کارگاه با حضور نیروی انتظامی قطع شد. مصوبه ای از سوی محیط زیست صادر و به اداره کل منابع طبیعی مازندران رسیده و گویا این مصوبه از سوی دولت به منابع طبیعی ابلاغ شده است. سرمایه گذار این پروژه به گفته مردم محلی شبانه اقدام به ساخت چندین ستون کرد و صبح روز بعد با وجود مخالفت اداره منابع طبیعی استان فعالیت شبانه خود را از سر گرفت که با ورود نیروی انتظامی این پروژه متوقف شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.