شرایط پوشش بیمه ای اتباع خارجی در داخل کشور

[ad_1]

اتباع خارجی در کشور از حقوق شهروندی برخوردار هستند و تحت حمایت های متعددی قرار دارند. یکی از خدماتی که برای شهروندان مهم است و به آنها ارائه می شود بیمه است.

به گزارش ایسنا، تعمیم پوشش بیمه ای یکی از اهداف سازمان تامین اجتماعی است. به گفته حسن زاده معاون توسعه و تعمیم بیمه اداره کل بیمه شدگان تا شهریور 1400 بیش از 61000 اتباع خارجی در قالب بیمه اجباری، مشاغل آزاد، خانه دار و …. به عنوان پردازشگر بیمه این سازمان در نظر گرفته شده و تعداد مستمری بگیران خارجی 2 هزار و 188 نفر می باشد.

بیشتر اتباع بیمه شده مربوط به بیمه اجباری و بیشتر شهروندان بیمه شده اتباع افغانستان و چین هستند.

تعهدات قانونی تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان خارجی

اتباع خارجی متناسب با نوع بیمه اجباری، اختیاری، آزاد، حرفه ای و غیره تکالیف قانونی دارند. مزایای بلندمدت اعطایی به بیمه شدگان خارجی شامل پرداخت مستمری بازنشستگی، مستمری بازماندگان (مستمری فوت)، مستمری از کارافتادگی عمومی غیر مرتبط با کار و مستمری از کارافتادگی کلی و جزئی ناشی از کار است.

در بخش‌های حمایت کوتاه‌مدت، حمایت از حوادث و بیماری‌ها (دفترچه راهنمای پزشکی)، پرداخت غرامت بیماری، پرداخت غرامت زایمان، پرداخت غرامت از کارافتادگی، پرداخت کمک هزینه کفن و کفن، پرداخت کمک هزینه ازدواج، کمک پرداخت. بیمه شدگان خارجی مانند بیمه شدگان ایرانی از کلیه تعهدات و حمایت های این سازمان به جز بیمه بیکاری برخوردارند.

معاون توسعه و تعمیم بیمه اداره کل بیمه شدگان در پاسخ به سوالات بیمه اتباع خارجی:

– کلیه بیمه شدگان این سازمان دارای شماره تامین اجتماعی ویژه (SNN) می باشند. نحوه شناسایی کد شناسایی هنگام اعطای SSN به اتباع خارجی مقیم ایران چگونه است؟

با درج شماره ویژه کارت اقامت و اجازه کار، شماره پاسپورت، مدرک شناسایی کامل در گذرنامه

– خارجی ها چگونه می توانند برای شماره ویژه اقدام کنند؟

اتباع خارجی که کارت اقامت دارند روی کارت کد خاصی دارند اما به طور کلی برای دریافت کد ویژه باید به دفاتر خدمات خارجی (دفاتر کفالت) مراجعه کنند.

– آیا ثبت نام اتباع خارجی در سازمان تامین اجتماعی بدون داشتن شماره خاص امکان پذیر است؟

در صورت داشتن شماره گذرنامه و شناسه کامل امکان ثبت نام در سازمان و دریافت شماره تامین اجتماعی (snn) برای اتباع خارجی وجود دارد.

– مرجع صدور مجوز کار برای اتباع خارجی در ایران چیست؟

مرجع صدور پروانه کار اتباع خارجی در ایران مطابق مواد 120 تا 129 قانون کار، اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا ادارات تعاون، کار و تامین اجتماعی است. در سطح استان

– آیا ورزشکاران خارجی در ایران مشمول تامین اجتماعی هستند؟

اتباع خارجی شاغل در باشگاه های ورزشی ایران در نقش های سرمربی، مربی، کمک مربی، ورزشکار، بازیکن و …. و در کشور خود بیمه نشده باشند، مشمول بیمه اجباری هستند و کارفرمای مربوطه موظف است دستمزد آنها را پرداخت و همچنین حق بیمه مربوطه را به میزان 27 درصد به سازمان تامین اجتماعی ارسال و پرداخت کند به استثنای بیمه بیکاری 3 درصد در مدت قانونی

بدیهی است این گروه که در کشور خود یا سایر کشورها بیمه شده و کشورشان طرف کنوانسیون شماره 19 سازمان بین المللی کار است، باید 3 درصد حق بیمه حوادث را به این سازمان پرداخت کنند.

– آیا خبرنگاران خارجی در ایران می توانند از خدمات تامین اجتماعی استفاده کنند؟

خبرنگاران خارجی در ایران بدون اخذ مجوز کار با ارائه گواهی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گیرند.

– شرایط انعقاد قرارداد ادامه داوطلبانه بیمه اتباع خارجی چیست؟

اتباع خارجی دارای مجوز اقامت یا گذرنامه با حداقل 30 روز سابقه پرداخت بیمه (با مجوز کار) می توانند داوطلبانه برای ادامه بیمه اقدام کنند. حق بیمه اختیاری 27 درصد حقوق تعیین شده بر اساس آیین نامه بین 1.2 حداقل و حداکثر حقوق مصوب شورای عالی کار است.

– خانواده اتباع خارجی مقیم خارج از ایران پس از فوت چه نفعی خواهند برد؟

بازماندگانی که پس از فوت اتباع خارجی مقیم ایران یا خارج از کشور بازنشسته می شوند می توانند از مستمری بازماندگان بهره مند شوند.

چه کسانی پس از مرگ مستمری اتباع بیگانه را دریافت می کنند؟

به بازماندگان شما (والدین وابسته، فرزندان و همسر دائمی متوفی) داده می شود. ضمناً برای دختران نداشتن شغل و شوهر و برای پسر داشتن حداکثر 18 سال تمام یا ازکارافتادگی کلی یا ادامه تحصیل شرط پرداخت مستمری می باشد.

انواع نرخ حق بیمه برای مشاغل آزاد و زنان خانه دار خارجی چیست؟

بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی 12 درصد، بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی 14 درصد و بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و از کارافتادگی 18 درصد.

– برای انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه دار خارجی چه مدارکی لازم است؟

داشتن کارت اقامت یا پاسپورت معتبر، مدرک لازم برای انعقاد قرارداد بیمه برای زنان خانه دار خارجی است. حداکثر سن در شروع درخواست 50 سال است.

– برای انعقاد قرارداد بیمه کارآفرینان و مشاغل آزاد خارجی چه مدارکی لازم است؟

مجوز کار و مدارک هویتی معتبر (گذرنامه معتبر یا کارت اقامت)

در صورت وجود گزینه خدمات درمانی برای مشاغل آزاد و زنان خانه دار خارجی، آیا از سرانه استحقاق درمان کسر می شود؟

بله، در صورتی که اینگونه متقاضیان علاوه بر پرداخت حق بیمه، برای دریافت دفترچه خدمات درمانی اقدام کنند، باید به ازای هر دفترچه بیمه به ازای هر نفر در ماه، حق بیمه سرانه درمان بپردازند. مبلغ سالانه توسط مراجع ذیصلاح اعلام و از بیمه شده کسر می شود.

– آیا کمک هزینه بیماری به اتباع خارجی غیر اجباری اعم از خوداشتغال، بیمه شدگان داوطلب و زنان خانه دار پرداخت می شود؟

خیر، چنین بیمه شدگانی بر اساس مقررات مستحق پرداخت دستمزد بیماری نیستند.

چگونه می توان چهار واقعه تولد، فوت، ازدواج و طلاق خارجی ها را بررسی کرد؟

استعلام پلیس مهاجرت و استعلام اداره کل اتباع و مهاجران خارجی استان مربوطه

– نحوه صدور گواهی انحصار وراثت برای اتباع خارجی چگونه است؟

به موجب ماده 356 قانون آیین دادرسی مدنی مصوب 1319 گواهی انحصار وراثت صادره از مراجع ذیصلاح کشور خارجی متوفی پس از اعتبار در مراجع قضایی ایران لازم الاجرا می گردد.

– شرایط بازنشستگی اتباع خارجی در کارهای سخت و زیان آور چگونه است؟

با توجه به اینکه طبق مواد 120 تا 129 قانون کار اتباع خارجی می توانند در ایران استخدام شوند، بنابراین مشمول قانون کار می باشند. به این ترتیب، طبق قانون بازنشستگی در کارهای سخت و زیان آور، افرادی که حداقل 20 سال متوالی و 25 سال متوالی (مضر برای سلامت) به کار سخت و زیان آور اشتغال داشته باشند و در هر مورد حق بیمه مذکور را پرداخت کرده باشند. بیمه سازمان تامین اجتماعی، بدون شرط سنی می توانند درخواست بازنشستگی کنند.

همچنین در صورتی که کمیسیون های پزشکی موضوع ماده 91 قانون تامین اجتماعی، قبل از رسیدن بیمه شده شاغل به کارهای سخت و زیان آور به سابقه مقرر (20 سال متوالی و 25 سال متوالی کار سخت و زیان آور)، فرسایش جسمانی و سلامت روانی وی. به دلیل اشتغال با تشخیص کار سخت و زیان آور، بیمه شده می تواند درخواست مستمری بدهد. بر این اساس هر سال سابقه پرداخت بیمه کارهای سخت و زیان آور به مدت یک سال و نیم محاسبه می شود.

– شرایط لازم برای بازنشستگی اتباع خارجی چیست؟

– بیمه شدگانی که حداقل 60 سال سن و حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند و یا دارای حداقل 50 سال سن و حداقل 30 سال سابقه بیمه باشند.

– دارای حداقل 55 سال سن و حداقل 10 سال سابقه پرداخت بیمه یا حداقل 45 سال سن و حداقل 30 سال سابقه پرداخت بیمه نامه.

ضمناً در مواردی که بیمه شده حداقل 60 سال سن داشته باشد و بیمه شده حداقل 55 سال سابقه بیمه کمتر از 10 سال داشته باشد، می تواند با پرداخت کسری تا ده سال و با 10 روز ثبت نام خود را تکمیل کند. حقوق بازنشستگی

در صورتی که بیمه شده حداقل 60 سال سن و بیمه شده حداقل 55 سال سابقه بیمه کمتر از 10 سال داشته باشند، می توانند با پرداخت حق بیمه تا ده سال و با 10 سال روز بازنشستگی ثبت نام خود را تکمیل کنند. .

خانم شاغل بیمه شده ای که حداقل 42 سال سن داشته باشد (مطابق قانون کار) و دارای 20 سال سابقه بیمه باشد می تواند بازنشسته شود. بیمه شدگان (زن و مرد) با 35 سال سابقه بیمه می توانند بدون شرط سنی بازنشسته شوند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.