ساعت هوشمندی که با بررسی عرق بدن استرس را تشخیص می دهد!

[ad_1]

محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، با همکاری دانشمند ایرانی سام امامی نژاد، ساعت هوشمندی ساخته اند که با بررسی عرق بدن فرد مصرف کننده، سطح هورمون استرس را اندازه گیری می کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، بدن انسان روزانه با تولید هورمونی به نام کورتیزول به استرس شدید پاسخ می دهد.

تا کنون، اندازه گیری سطح کورتیزول به عنوان راهی برای شناسایی بیماری های احتمالی، مانند افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه، که در آن سطح هورمون ها افزایش می یابد، غیر عملی بوده است. سطح کورتیزول به طور سنتی با استفاده از نمونه‌های خون و در آزمایشگاه‌های حرفه‌ای اندازه‌گیری می‌شود و در حالی که این اندازه‌گیری‌ها می‌توانند در تشخیص بیماری‌های خاص مفید باشند، نمی‌توانند تغییرات سطح کورتیزول را در طول زمان ثبت کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس دستگاهی ساخته اند که می تواند گام مهمی در این مسیر باشد. دستگاه شما یک ساعت هوشمند است که به طور دقیق و غیرتهاجمی سطح کنونی کورتیزول عرق شما را ارزیابی می کند. شاید این فناوری بتواند توانایی اندازه گیری و پاسخ به یک شاخص مهم استرس بیوشیمیایی را در اختیار کاربران قرار دهد.

آن اندروز، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، و یکی از این پروژه ها گفت: “پیش بینی می کنم که توانایی نظارت بر تغییرات کورتیزول از نزدیک و در طول زمان برای افراد مبتلا به اختلالات روانی بسیار مفید خواهد بود.” محققین محققین آنها ممکن است از یک مشکل در حال ظهور آگاه شوند یا تغییرات در الگوهای شخصی خود را زیر نظر بگیرند.

سام امامی نژاد، دانشیار مهندسی کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و یکی از محققان این پروژه می گوید: کورتیزول در اندازه گیری عرق بسیار خوب است.

ما دریافتیم که با ردیابی کورتیزول در عرق، می‌توانیم این تغییرات را با کمک یک دستگاه پوشیدنی کنترل کنیم. همانطور که قبلاً در مورد مولکول های کوچک دیگر مانند متابولیت ها و داروها نشان داده ایم. به دلیل اندازه مولکولی کوچک، کورتیزول در غلظتی در عرق ترشح می شود که به طور دقیق سطوح در گردش آن را منعکس می کند.

این فناوری بر اساس تحقیقات قبلی امامی نژاد، اندروز و تیم تحقیقاتی آنها در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس است.

در این ساعت هوشمند جدید، یک لایه نازک از چسب مخصوص حجم بسیار کمی از عرق را جمع آوری می کند. حسگر متصل به آن کورتیزول را با استفاده از رشته های مهندسی شده DNA به نام آپتامرها شناسایی می کند که برای نگه داشتن یک مولکول کورتیزول در هر آپتامر مانند کلید قفل طراحی شده اند. هنگامی که کورتیزول متصل می شود، آپتامر تغییر شکل می دهد. به گونه ای که میدان های الکتریکی روی سطح ترانزیستور را تغییر می دهد.

این اختراع، همراه با یک مطالعه در سال 2021 که توانایی اندازه گیری مواد شیمیایی مهم مغز را با استفاده از کاوشگر نشان داد، اوج تحقیقات علمی طولانی مدت توسط اندروز است. برای بیش از 20 سال، اندروز برای کنترل مولکول هایی مانند سروتونین، یک پیام رسان شیمیایی که در تنظیم خلق و خو در مغز موجودات زنده نقش دارد، کار می کند.

در سال 1999، او پیشنهاد کرد که از اسیدهای نوکلئیک به جای پروتئین برای شناسایی مولکول های خاص استفاده شود. اندروز گفت: «این استراتژی ما را به حل یک مسئله اساسی فیزیک هدایت کرد. نحوه ساخت ترانزیستور برای اندازه گیری های الکترونیکی در سیالات بیولوژیکی

در این میان امامی نژاد چشم انداز پایش همه جانبه سلامت فردی را دارد. آزمایشگاه او پیشگام توسعه دستگاه های دستی مجهز به حسگرهای زیستی بود که سطوح مولکول های خاص را ردیابی می کند.

امامی نژاد گفت: وارد دوران نظارت مستقیم می شویم؛ دوره ای که به جای مراجعه به پزشک برای معاینه، اساساً پزشک همیشه همراه ما است. و تندرستی

آزمایشگاه امامی نژاد قبلا نشان داده بود که یک کپی یکبار مصرف از یک لایه چسب مخصوص به ساعت های هوشمند امکان تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی ایجاد کننده عرق را می دهد. مطالعات قبلی نشان داده است که حسگرهای ساخته شده توسط گروه امامی نژاد می تواند در تشخیص بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک و سفارشی سازی درمان مفید باشد.

یکی از چالش‌های استفاده از سطوح کورتیزول برای تشخیص افسردگی و سایر اختلالات این است که سطح هورمون‌ها می‌تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. پزشکان ممکن است نتوانند اطلاعات زیادی از هیچ معیاری به دست آورند، اما محققان پیش بینی می کنند که ردیابی سطح کورتیزول در طول زمان با استفاده از ساعت هوشمند می تواند کاربران و پزشکان را از تغییراتی که می توانند از نظر بالینی تشخیص داده یا نظارت کنند، آگاه کند. از اثرات درمان آگاه باشید.

جانت تومیاما، دانشیار روان‌شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس، که سال‌ها با آزمایشگاه امامی‌نژاد برای آزمایش دستگاه‌های پوشیدنی خود در محیط‌های بالینی کار کرده است، نیز در این مطالعه شرکت دارد.

پل وایس، استاد برجسته شیمی و بیوشیمی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، و یکی از محققان این پروژه، گفت: “این تحقیق به یک کار مهم در گرد هم آوردن بخش های مختلف در دانشگاه کالیفرنیا، لس تبدیل شده است. آنجلس از صمیمیت ما ناشی می شود، مشکل نداشتن با یکدیگر و هیجان زده بودن برای همکاری، ما می توانیم مشکلات یکدیگر را حل کنیم و این فناوری را در مسیرهای جدیدی قرار دهیم.

این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.