«ساخت هتل های چند ستاره در پارک های تهران» و یک سوال!

[ad_1]

اخیراً شهردار تهران از احداث هتل های 5 تا 7 ستاره در 8 پارک شهر تهران با مشارکت بخش خصوصی خبر داد. اگرچه زاکانی هدف از این اقدام را گره‌گشایی از اقتصاد تهران خواند، اما باید پرسید که «مردم» به‌عنوان مالکان اصلی شهر چه سودی از تخصیص عرصه‌های عمومی به گروه‌های ثروتمند جامعه می‌برند و چگونه می‌توان روند زندگی مردمی را به دست آورد. رفاه در چنین مکانیسم هایی توضیح داده می شود؟

حمیدرضا بیژنی جامعه شناس در گفت وگو با ایسنا، وی در پاسخ به این خبر تصریح کرد: ملت ها و دولت ها در هر کجا که هستند، آرمان ها، اهداف و دیدگاه های خاصی را بر اساس شرایط اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود تعریف می کنند که از نکات تلقی می شود. تلاش های خود را برای رسیدن به آن هماهنگ کنید.

وی افزود: این اهداف صرف نظر از دیدگاه ارزشی باید همواره مورد بازنگری قرار گیرند تا حرکت صحیح در مسیر تضمین شود.

این جامعه شناس بابیان اینکه یکی از مهمترین جلوه های شناخت حرکت صحیح برای رسیدن به اهداف، توجه به روش های مدیریت، برنامه ریزی، تطبیق و سنجش مستمر آن با نقطه شیرین است، تصریح کرد: از قبل و گاهی انجام می شود. هنگام جلب توجه برخی اخبار و سیاست های مدیریتی در سطوح خرد و کلان، مورد توجه افکار عمومی و یا خواص جامعه قرار می گیرد که لازم است برای تایید صحت حرکت پاسخ مناسبی داده شود.

بیژنی با یادآوری اینکه یکی از اخباری که در این زمینه در روزهای اخیر بسیار مهم به نظر می‌رسد، خبر «ساخت هتل‌های چند ستاره در هشت پارک تهران» است، گفت: سطح توسعه و رفاه اجتماعی بالاتری بوده است. برای شهر تهران و شهروندان آن پیشنهاد شده است، اما ماهیت خبر از منظر علمی و جامعه شناسی حکایت از انحراف از مسیر آرمان های انقلاب دارد، اما چگونه؟

وی افزود: در طول نیم قرن اخیر مطالعات مختلفی در مورد شهر و جامعه شهری در اقصی نقاط جهان انجام شده است. یکی از موضوعات مهم در این مطالعات، مسئله «حق بر شهر» است. از این منظر دیگر شهرنشینی فقط به معنای ساخت بزرگراه، آسمان خراش، تونل، پارک و ساختمان های مختلف نیست، بلکه نکته مهم در مدیریت و ساخت و ساز شهری این است که شهر باید ظرفیت های لازم برای تقویت و رشد شهر را داشته باشد. فرهنگ انسانی جامعه.

این جامعه شناس تصریح کرد: آنچه در شهرنشینی باید مورد توجه قرار گیرد مجموعه حقوقی است که به آن «حق شهرنشینی» می گویند. این حقوق که ابعاد مختلفی را در بر می گیرد شامل احساس آسایش و رفاه، حق سلامت، حق داشتن مکان مناسب برای زندگی و تفریح ​​و بسیاری موارد دیگر مربوط به رفاه افراد در شهر است. فضا . . این موضوع در کنار اهمیت همسویی برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری با آرمان‌ها و اهدافی که مشروعیت و اعتبار دولت و اهداف مورد نظر آن را تضمین می‌کند، نیازمند توجه از منظر حکمرانی است.

بیژنی بابیان اینکه می توان یک سوال اساسی را به عنوان مبنایی برای قضاوت درباره تصمیم ساخت هتل در یک پارک مطرح کرد و آن اینکه «نسبت ساخت هتل چند ستاره – که کارایی مالی و رفاه آن به وضوح بخش های بسیار خاصی است-» وی گفت: عدالت و محوریت عدالت که یکی از ارکان اصلی انقلاب اسلامی و مهمترین نشانه مردم آن است، چطور؟ کاهش فضای عمومی شهری و فضای طبیعی قابل در دسترس قرار دادن مردم به نفع اقشار بسیار محدود جامعه که مقاصد گردشگری فراوانی در ایران و جهان برای آن وجود دارد، می تواند در بهبود رفاه تاثیر مثبت داشته باشد. و از تفریح؟ شرایط افراد؟ بودن؟.

این جامعه شناس ادامه داد: در سال های اخیر حرکت به سمت سبک های رایج برنامه ریزی و سیاست گذاری در کشورهای توسعه یافته، بستری را برای مدل های برنامه ریزی شهری فراهم کرده است تا پیوندی قوی و چند وجهی بین بخش خصوصی، نخبگان شهری و مدیران دولتی برقرار کند و فضا را بازتولید کند. منافع.” بخش‌های سرمایه‌دار جامعه سازوکاری را به پیش برده‌اند که آگاهانه یا ناآگاهانه، افراد جامعه را از دستاوردهای خود محروم می‌کند و در نقش‌آفرینی و عمل در فرآیند توسعه، آنها را نادیده می‌گیرد.

«آیا این سبک مدیریت و برنامه ریزی که خود را تابعی از الهیات سرمایه تحت هژمونی نئولیبرالی نشان می دهد، با مطالبات عدالت خواهی که معمولاً در رسانه های رسمی مورد تأکید قرار می گیرد، سازگار است؟» وی گفت: یکی از مهم ترین چالش هایی که در سطح مدیریت با آن مواجه هستیم، عدم اشراف برخی تصمیم گیران و تصمیم گیران به تنوع مدل های مدیریتی و مهمتر از آن ناتوانی در درک کافی رابطه بین مدل های مدیریتی است. و هستی شناسی آنها. مانع.” به همین دلیل است که گاه به تصمیماتی برمی خوریم که با شعار رسیدن به یک آرمان و هدف بلند تبلیغ می شود، در حالی که در واقع نتایج معکوس به بار می آورد.

وی افزود: در حالی که نظام برنامه ریزی با توسعه اقتصاد شهری سعی در دستیابی به آرمان های عدالت خواهانه دارد، در عین حال به دلیل عدم شناخت ماهیت تصمیم گیری خود، شکاف عمیقی بین اقتصاد شهری ایجاد می کند. تحقق عدالت و جامعه».

این جامعه شناس ادامه داد: افراد در این حوزه چه جایگاهی دارند؟ تخصیص فضاهای عمومی به گروه های ثروتمند جامعه چه منافعی برای مردم به عنوان مالکان اصلی شهر دارد و چگونه می توان روند رفاه مردم را در چنین سازوکارهایی تبیین کرد؟ آیا ساخت هتل در فضاهای عمومی به رفاه و سرگرمی افراد جامعه کمک می کند یا باعث می شود فضاهای معدود در دسترس آنها تحت سلطه گروه های قدرتمند سرمایه داری و بخش خصوصی باشد؟

بیژنی افزود: آیا تبدیل شدن معدود حوزه های تفریحی و رفاهی مردم به بازارهای تجاری به معنای تبدیل فضای زندگی مردم به عرصه مبادلات اقتصادی است؟

وی بابیان اینکه آیا شهر تهران باید به عرصه ای برای توسعه مالی بخش های بزرگ خصوصی تبدیل شود یا مکانی امن برای زندگی سالم شهروندان؟ وی گفت: در شرایطی که شهروندان نمی توانند چند متر زمین و مسکن خریداری کنند، آیا بهتر نیست سرمایه گذاری ها به سمتی برود که مردم را توانمند کند تا فضای کسب و کار بخش های بزرگ خصوصی را بهبود بخشد؟ آیا مدیریت سرمایه های کلان به نفع جریان تولید و استفاده از عرصه های پایدارتر برای رسیدن به آرمان عدالت نیست؟

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.