خضریان: شاهد تخلف برخی بانک ها در اجرای قوانین چک هستیم

[ad_1]

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس از بررسی مسائل نیروی انتظامی با حضور مسئولان بانک مرکزی خبر داد و گفت: در رابطه با ارسال پیامک به گیرندگان چک، بانک مرکزی اعلام کرد سامانه پیامکی طی چند روز آینده انجام می شود. روزها، آنها می توانند به ثبت، تأیید و سوابق صادرکننده چک دسترسی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، علی خضریان در تشریح جلسه امروز کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در این جلسه اجرای قانون چک با حضور صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی، نمایندگانی از کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. صدا و سیما و قوه قضائیه.» اجرای قانون آثار و برکات زیادی در کشور داشته است، به طوری که با کاهش چک های برگشتی مواجه بوده ایم اما در برخی حوزه ها با تاخیر و تاخیر در اجرای این قانون که در جلسه امروز کمیته با حضور مسئولان ذیربط مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بر اساس تبصره 1 ماده 21 قانون صدور چک، قوه قضاییه باید امکان دسترسی آنلاین بانک مرکزی به تصمیماتی مانند ورشکستگی و غیره را برای بانک مرکزی فراهم می کرد که تاکنون محقق نشده است که مورد بحث قرار می گیرد. در جلسه امروز». شد. همچنین مواردی مانند تعیین سقف اعتبار مجاز متقاضیان چک، اعتبارسنجی و مرتب سازی و اتصال دستگاه های خودپرداز و کارت خوان به سامانه صیاد از دیگر مواردی است که باید توسط بانک مرکزی رصد و اجرا شود.

خضریان تصریح کرد: بانک مرکزی در نگرانی خود از آثار زیان آور اقتصادی در این خصوص توضیحاتی ارائه کرد. البته لازم به ذکر است که اتصال دستگاه های خودپرداز و دستگاه های کارت خوان به سامانه صیاد برای تسهیل دسترسی مردم به سامانه، از وظایف کمیسیون اصل 90 در سال گذشته به بانک مرکزی بود، اما برای اجرای آن، برخی بانک ها تخلف کردند. اجرا شود، تا پایان اردیبهشت ماه، متخلفین احضار و طبق قانون تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

یکی از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع چک های تضمینی برای تأمین وثیقه از دیگر مواردی است که مشکلاتی دارد. یعنی طبق قانون امکان صدور چک به عنوان وثیقه وجود ندارد، بنابراین به دنبال راه های قانونی استفاده از چک به عنوان وثیقه هستیم. ارسال پیامک به گیرنده چک یکی دیگر از مشکلاتی است که هنوز حل نشده است.

خضریان در ادامه بیان کرد: در جلسه امروز مقرر شد جلسه ای ماهانه با حضور مسئولان بانک مرکزی، کمیسیون اصل 90 مجلس و نمایندگان قوه قضائیه برای طرح مشکلات نیروی انتظامی و رفع آنها برگزار شود. همچنین در رابطه با ارسال پیامک به گیرندگان چک، بانک مرکزی اعلام کرد که سامانه پیامکی طی روزهای آینده راه اندازی می شود و از آنجا دریافت کنندگان چک می توانند به ثبت، تاییدیه و سوابق چک دسترسی داشته باشند. صادر کننده . .

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم افزود: در خصوص چک های وثیقه مسائل حقوقی وجود دارد و با معاونت هماهنگی قوانین مجلس و دستگاه های نظارتی مانند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات تشکیل شد. برای حل این موضوع در خصوص رتبه بندی و سقف اعتبار نیز دستورالعملی تدوین شد که باید به صورت مرحله ای اجرا شود، بنابراین مقرر شد این موضوع در اولین جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شود و در صورت تایید هیئت، موضوع سقف و اعتبار مطرح شود. اعتبار رتبه بندی اجرا خواهد شد.

خضریان خاطرنشان کرد: همچنین مقرر شد قوه قضائیه در خصوص دسترسی آنلاین بانک مرکزی به برخی از تصمیمات مشکلات مذکور را بررسی و رفع کند. اما مقرر شد کمیته اطلاع رسانی با حضور مسئولان صدا و سیما، نمایندگان کمیسیون اصل 90 و سایر دستگاه های ذیربط تشکیل شود تا اطلاعات کافی در این زمینه و فرهنگ سازی استفاده از چک ها و مقررات جدید صورت گیرد. .

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.