تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

[ad_1]

زنان ورزشکار با ثبت اولین بازی خود در مقاطع مختلف و جلب توجه و حمایت مردم، تیتر یک رسانه ها شدند.

به گزارش ایسنا، بانوان ورزشکار در دهه 1400 با وجود محدودیت هایی که داشتند در میادین مختلف حاضر شدند و اتفاقات به یاد ماندنی را رقم زدند. صعود تاریخی فوتبال به جام ملت‌ها و هندبال به جام جهانی، مدال‌ها و مقام‌های کسب شده برای اولین بار بار دیگر به ما یادآور شد که ورزشکاران ایرانی می‌توانند با توجه و حمایت وارد عرصه‌های بزرگ شوند و به‌جای حضور، عملکرد خوبی داشته باشند. خودشان ترک کردن. البته نباید از اتفاقات تلخی که ورزش بانوان پشت سر گذاشت غافل شد.

در این گزارش مهم ترین اتفاقاتی که ورزش بانوان در سال 1400 پشت سر گذاشت را مرور می کنیم.

شروع خاطره انگیز فوتبال

تیم ملی فوتبال بانوان بزرگسال ایران که حدود دو سال تعطیل شده بود، سرانجام در اردیبهشت 1400 تشکیل شد تا خود را برای حضور در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا آماده کند. تیم ملی ایران با دو پیروزی مقابل بنگلادش و اردن برای اولین بار به جام ملت ها راه یافت. البته این صعود بدون حاشیه نبود و فدراسیون فوتبال اردن که تیمش در ضربات پنالتی و با درخشش زهره کدایی (دروازه بان ایران) شکست خورده بود، در اقدامی توهین آمیز خواستار بررسی جنسیت کدایی شد. محقق نشد.

تیم ایران با تساوی مقابل هند و شکست مقابل چین و چین تایپه از دور رقابت های جام ملت ها کنار رفت.

شهرداری سیرجان در عرصه باشگاهی برای اولین بار به عنوان نماینده ایران در جام باشگاه های آسیا حضور یافت. در ابتدا قرار بود دور دوم مسابقات در گروه غرب و شرق با رقابت دو تیم اول برگزار شود که به دلیل ابتلا به کرونا مسابقات گروه شرق لغو شد. در گروه غرب سیرجان با دو برد مقابل نمایندگان هند و ازبکستان و یک شکست مقابل اردن نایب قهرمان شد.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

هندبال بانوان جهانی شده است

تیم ملی هندبال بانوان ایران به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شد که برای اولین بار به مقام چهارمی آسیا دست یافت و جواز حضور در مسابقات جهانی اسپانیا را کسب کرد. تیم هندبال بانوان ایران در مسابقات جهانی اسپانیا مقابل رومانی، نروژ و قزاقستان شکست خورد و با شکست مقابل کامرون، آنگولا و ازبکستان به جام ریاست جمهوری راه یافت و در رده سی و یکم جهان ایستاد.

علیرغم 6 شکست ایران در جام جهانی، چند بازیکن خوب ظاهر شدند. فاطمه خلیلی در این مسابقات درخشش فوق العاده ای داشت و توپ های زیادی را مهار کرد و دو بار عنوان ارزشمندترین بازیکن زمین را از آن خود کرد. الناز قاسمی نیز با 9 گل در دیدار مقابل ازبکستان عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

تیم ملی هندبال نوجوانان در مسابقات قهرمانی آسیا نیز دوم شد و برای اولین بار مدال آسیا را کسب کرد و همچنین برای اولین بار سهمیه قهرمانی جهان را کسب کرد.

تکواندو بر بام آسیا

تیم ملی تکواندو اواخر خردادماه به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شد و برای اولین بار با کسب 6 مدال روی سکوی آسیا به عنوان نایب قهرمانی آسیا دست یافت.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

اولین مدال های وزنه برداری

یکتا جمالی مدال برنز مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان و مدال نقره مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان را کسب کرد. این اولین بار بود که پاورلیفتینگ بانوان ایران در رده سنی نوجوانان و جوانان به مدال جهانی دست یافت.

غزاله حسینی نیز در وزن 59 کیلوگرم جام جهانی نوجوانان صاحب یک تک مدال برنز شد و تاریخ ساز شد.

پاورلیفتینگ بانوان ایران نیز برای اولین بار سهمیه المپیک را به دست آورد و پریسا جهانفکریان در دسته فوق سنگین المپیک توکیو سهمیه را به دست آورد اما به دلیل جراحی بازو و ناتوانی در وزنه زدن، ورود نهایی او ممکن نشد. و سهمیه به کشور دیگری رفت.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

ماجرای دردسرهای تنیس الزهرا

دردسرهای الزهرا صافی برای اولین بار در تاریخ تنیس ایران در رده 74 جهان قرار گرفت و جواز حضور در گرند اسلم جوانان استرالیا را به دست آورد. حضور آن بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشت زیرا برای اولین بار تنیسورهایی از ایران توانستند در این مسابقات شرکت کنند. صافی همچنین قهرمان گرند اسلم جوانان شد اما در دور دوم شکست خورد.

حضور او به قدری در رسانه ها بازتاب داشت که رافائل نادال تنیسور سرشناس جهان نیز از مشکلات الزهرا صافی صحبت کرد و از اینکه از یک بازیکن الهام گرفت بسیار خوشحال شد.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

رکورد در المپیک 2020

ورزشکاران ایرانی با کسب دو سهمیه بیشتر از بازی های ریو، رکورد تعداد شرکت کنندگان در چند بازی المپیک را شکستند. ورزشکاران تیراندازی با کمان، تکواندو، کاراته و قایقرانی این رکورد را به نام خود ثبت کردند، اما در رشته دوومیدانی با کسب سهمیه جهانی و بدمینتون و وزنه برداری با غلبه بر رقبا، قهرمان المپیک شدند. البته سهمیه وزنی به دلیل عمل جراحی دست جهانفکریان از دست رفت.

در این دوره ثریا آقایی تنها نماینده بدمینتون ایران در بازی های توکیو و اولین بدمینتون باز ایرانی است که در المپیک شرکت می کند. او به 13 سال ناکامی در بدمینتون ایران برای کسب سهمیه المپیک پایان داد و اجازه حضور در بازی های توکیو را پیدا کرد.

نازنین ملایی در بین نمایندگان عملکرد خوبی داشت. او به فینال B راه یافت و در مجموع یازدهم شد و برای اولین بار یک ایرانی در قایقرانی به این مرحله از المپیک می رسد.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

طلسم پینگ پنگ 49 ساله شکست

تیم ملی تنیس روی میز ایران در مسابقات قهرمانی آسیا نهم شد و نسبت به دوره قبل دو پله صعود کرد. ملی پوشان ایرانی پس از 49 سال توانستند به جمع 10 تیم برتر آسیا صعود کنند و سهمیه حضور در مسابقات جهانی را نیز به دست آورند.

ملیکا کرمی در همین مسابقات توانست برای اولین بار در تاریخ پینگ پنگ بانوان ایران به جمع 16 بازیکن برتر قهرمانی آسیا راه یابد.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

والیبال کوهنوردی شیرین

تیم والیبال سایپا نماینده ایران در جام باشگاه های آسیا بود و برای اولین بار در تاریخ به نیمه نهایی این مسابقات راه یافت. این تیم در نهایت در آسیا چهارم شد که بهترین مکان برای بانوان ایرانی در جام باشگاه ها است. البته در این دور از رقابت ها تیم هایی از چین، ژاپن، کره شمالی و هنگ کنگ حضور نداشتند. در پایان این مسابقات پوران زارع به عنوان مدافع اصلی انتخاب شد که اولین بار در تاریخ والیبال بانوان ایران بود.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

یک قدم به عقب در بدنسازی

یکی از اتفاقات تلخ سال 1400 توقف فعالیت بانوان در رشته بدنسازی بود. وزارت ورزش و جوانان در سال های اخیر مجوز رسمی برای فعالیت بانوان در رشته های وزنه برداری، آمادگی جسمانی و مچ اندازی صادر کرده است.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

عملکرد ضعیف بسکتبال با 11 باخت

تیم ملی بسکتبال سه نفره که طبق رده بندی خود شانس حضور در مسابقات انتخابی المپیک 2020 را داشت، خردادماه در مسابقات انتخابی اتریش شرکت کرد و مغلوب ژاپن، استرالیا، اوکراین و تایلند شد. او چند روز بعد در مسابقات مقدماتی مجارستان شرکت کرد و سه شکست متوالی را مقابل هلند، ایتالیا و چین تایپه از دست داد.

تیم ملی بسکتبال بانوان (پنج بازیکن) نیز برای اولین بار در مسابقات جام ملت های دسته دوم آسیا که با حضور 6 تیم حضور داشت، شرکت کرد. ایران با چهار شکست متوالی ششم شد و لبنان با یک پیروزی به لیگ برتر صعود کرد.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

وضعیت نابسامان فوتسال

اختلاف بر سر انتخاب سرمربی تیم ملی به جایی رسید که موضوع به کمیته اخلاق فدراسیون ارجاع شد اما در نهایت فروزان سلیمانی در دی ماه به عنوان سرمربی انتخاب شد.شکست دوستانه با روسیه. نکته قابل توجه وضعیت نامناسب تیم ملی از نظر پوشش، خوراک و کادرفنی توجه مدیران بود که منجر به اخراج یکی از ملی پوشان شد.

تاریخچه زنان ورزشکار در دهه 1400

البته در مورد فوتسال هم نمی توان از عملکرد خوب گلاره ناظمی چشم پوشی کرد. این داور بین المللی اولین داور فوتسال ایرانی شد که فینال جام جهانی را قضاوت کرد و داور زمان رقابت پرتغال و آرژانتین بود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.