بهره برداری تجاری از درختان ایستاده ممنوع است.

[ad_1]

معاون امور جنگلبانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به ممنوعیت بهره برداری تجاری از درختان گفت: بهره برداری تنها از درختان بادگیر، شکسته و بیمار با مجوز سازمان منابع طبیعی امکان پذیر است. ”

به گزارش ایسنا، نقی شعبانیان وی در نشست خبری امروز سازمان مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به موضوع هیزم و طرح تنفس خاطرنشان کرد: در برنامه پنج ساله ششم بهره برداری تجاری از درختان سرپا ممنوع شد و در سه سال اول فقط بهره برداری تجاری از درختان ایستاده ممنوع شد. وزش باد، شکستگی و شکستگی درختان کاوش شود بیمار دارای مجوز از سازمان منابع طبیعی است. این کار باید از سال چهارم با طرح جایگزین انجام شود.

وی افزود: مجوز هیزم فقط برای مصارف روستایی است. در سال 1378 در جنگل های شمال 11177 مترمکعب مجوز هیزم فقط برای مصارف روستایی صادر شده و در سال 1400 هنوز آمار دقیقی ارائه نشده است.

شعبانیان با اشاره به طرح تنفس تصریح کرد: این طرح به مساحت یک میلیون و 147 هزار هکتار تهیه و به تایید مراجع فنی رسیده و از سال 1401 در استان های شمالی قابل اجرا است و طرح تنفس به مدت پنج سال اجرا می شود. به عنوان فاز اول مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی شناخته می شود و پس از آن طرح های تفصیلی بر اساس این مرحله تهیه و اجرا می شود.

نقشه جدید پوشش گیاهی کشور با دقت بیشتری تهیه شد

رضا بیانی – معاون امور جنگلبانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری – با اشاره به نقشه جدید پوشش گیاهی کشور، گفت: نقشه ای که در دهه 80 تهیه شده بود دارای وضوح 30 متر در 30 متر بود؛ در حالی که نقشه جدید ما که از سال 1998 تا 1400 تهیه شده است، 10 متر در 10 متر با پوشش گیاهی کشور فاصله دارد.در دهه 1980، تصویر آلمانی یک نسخه چاپی بود که از یک شرکت آلمانی خریداری شده بود.

وی افزود: جنگل کاری ما به یک میلیون و 500 هزار هکتار و دقت نقشه افزایش یافته و در مجموع به 17 میلیون و 200 هزار هکتار زمین جنگلی جنگلی رسیده ایم. مساحت کل جنگل افزایش یافت، اما در ترکیب جنگل در محدوده F1 در F2 افزایش یافت. در مقایسه با دهه 1980، جنگل کاری 600000 هکتار افزایش یافته است. ما باید برای بهبود کمی و کیفی پوشش گیاهی تلاش کنیم. تفاوت به دلیل تغییر مقیاس است.

بیانی گفت: در بحث معیارها یکی از معیارهای جهانی معیار فائو است که جنگل های بالای 10 درصد پوشش گیاهی را در نظر می گیرد. طبق تعریف ملی 5 تا 10 درصد پوشش گیاهی است و بر این اساس آن را تقسیم می کنیم و 1 تا 5 درصد را نیز اراضی احیا می کنیم. زمین های بالای 10 درصد ما نسبت به سال 1394 از 10 میلیون و 400 به 10 میلیون و 600 رسید.

سازمان طبیعی در سال های اخیر رویکرد مشارکتی و اشتغال زایی را در پیش گرفته است

عبدالرضا بازدار – معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری – در پایان درباره مجوز کسب و کار گفت: سازمان منابع طبیعی رویکردی مشارکتی دارد که در حوزه کسب و کار ایجاد اشتغال می کند. ما در زمینه هایی مانند جنگل کاری اقتصادی، زراعت الوار و گیاهان دارویی با مردم کار کرده ایم و معتقدیم بدون استفاده از توان اقتصادی با کمک مردم موفق نخواهیم شد. همچنین سامانه پورتال ملی کسب و کار سازمان با 29 سرویس قابل شناسایی قابل ارائه است که چهار مورد آن دارای مجوز هستند. با توجه به حساسیت دولت نسبت به صدور مجوز و مهلت تعیین شده، این چهار مجوز به زودی بارگذاری خواهد شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.