این خانه تا سه سال می خوابد

[ad_1]

یک کارشناس بازار املاک با بیان اینکه افزایش هزینه های ساخت و ساز و نبود کاندیدای موثر منجر به رکود ملکی در سال 1401 می شود، گفت: البته در صورت احیای برجام، پول ملی تقویت و قدرت خرید کاندیداها افزایش می یابد. بازار به تدریج رونق خواهد گرفت، اما این روند دو تا سه سال طول خواهد کشید.

سیدمحمد مرتضوی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: به نظر من با انگیزه های منفی دریافتی از وضعیت اقتصادی و تورم ماه های اخیر نمی توان به کنترل قیمت تمام شده مسکن امیدوار بود. قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته است. در دو ماه گذشته افزایش نرخ عوارض ساخت و ساز توسط شهرداری ها اعلام شد. از سوی دیگر با افزایش هزینه های تامین اجتماعی، زمزمه افزایش قیمت ها از سوی آژانس ها و خدمات رسان و در نهایت دستمزدها که برای سال آینده 57 درصد افزایش یافته است، قطعا شاهد تاثیر مستقیم و قابل توجهی بر قیمت تمام شده خواهیم بود. مسکن. .

احتمال جبران تاخیر قیمت مسکن در برخی شهرها

وی افزود: با وجود وعده های داده شده برای کنترل قیمت مسکن، چشم انداز خوبی برای روند فعلی وجود ندارد. در سال آینده قطعا شاهد افزایش قیمت تمام شده مسکن در سطح تورم خواهیم بود که بر قیمت فروش واحدهای نوساز تاثیرگذار است. این رشد به ویژه در مناطق و شهرهایی که قیمت ها پایین است بیشتر خواهد بود زیرا امکان جبران تاخیر وجود دارد. ممکن است در بخش هایی که قیمت زمین در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است، رشد کندتر باشد.

این کارشناس بازار مسکن با تاکید بر اینکه شرایط مناسبی برای طرح نهضت ملی مسکن نمی بینم، گفت: افزایش قیمت نهاده های ساختمانی برای گروه های ساختمانی در طرح جهش تولید و عرضه مسکن با مشکل مواجه خواهد شد. نکته منفی دیگر این است که سال گذشته قراردادهای نهضت ملی مسکن با بخش خصوصی اجرایی نشد و کمتر شاهد امضای تفاهم نامه ای در این زمینه بودیم.

قیمت 4.5 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن با واقعیت مطابقت ندارد

به گفته مرتضوی، بسیاری از پروژه های نهضت ملی مسکن به دلیل نبود قرارداد مشخص روی زمین مانده و اکنون با افزایش قیمت ها باید قراردادهای جدیدی منعقد شود. اگر این کار در سال گذشته انجام می شد، تورم را پشت سر می گذاشتیم. اصرار دولت بر قیمت متری 4.5 میلیون تومانی واحدهای نهضت ملی مسکن به ویژه در شرایطی که سازندگان درگیر تورم هستند، پیش بینی می شود دستمزدها در سال آینده 57 درصد و قیمت 4200 تومان افزایش یابد. سکه از سبد معیشتی مردم حذف شد ندارد.

وی مذاکرات وین را عاملی تاثیرگذار در بازار مسکن دانست و گفت: امیدواریم برجام به نتیجه برسد و آثار آن را در اقتصاد کشور ببینیم. اگر تحریم ها برداشته شود به تدریج شاهد تقویت پول ملی و افزایش درآمد مردم برای خرید مسکن خواهیم بود. البته این روند می تواند دو تا سه سال طول بکشد. این بدان معناست که بازار مسکن تا سه سال آینده راکد خواهد ماند.

قیمت هر متر خانه در تهران 33 میلیون تومان است

بنابراین گزارش، در بهمن 1400 میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در تهران 33 میلیون و 60 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 0.4 و 16.4 درصد افزایش داشت. بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات در این ماه حدود 8500 فقره بوده که نسبت به ماه قبل 13.1 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 117.8 درصد افزایش نشان می دهد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لایسنس نود ۳۲ مخصوص ویندوز سرور بیت استور

لایسنس نود ۳۲ منحصر ویندوز سرور – بیت استور خرید آنتی ویروس , خرید آنتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.